| Edupedia.pl - ENCYKLOPEDIA ON-LINE |
Księgarnia | Nowości | Zapowiedzi | O nas | Autorzy | Kontakt

WYSZUKIWANIE


     
          wyszukiwanie zaawansowane »  WYDAWNICTWO:

Wydawnictwa Videograf SA
Videograf Edukacja
Videograf II
  KATEGORIA:

Autorzy

Piotr Adamczewski - absolwent polonistyki UW, dziennikarz, krytyk kulinarny "Polityki". Autor kilku książek kucharskich: "Wielki świat od kuchni", "Rodaku, czy ci nie żal" , "Krwawa historia smaku" współautor siedmiu przewodników po restauracjach Warszawy i okolic pt. Za stołem. Zwiedził jako reporter niemal wszystkie kontynenty (z wyjątkiem Australii), wszędzie zaglądając do kuchni i zaprzyjaźniając się z kucharzami. Gotuje od 30 lat. Skończył kurs sommellierów w Bordeaux. Pracował jako reporter w nieistniejącym już "Sztandarze Młodych". Potem był sekretarzem redakcji w tygodniku "Kulisy" i tygodniku "Kultura", a od 1994 roku w tygodniku "Polityka", gdzie prowadzi również rubrykę Za stołem.

Pieter Aspe (ur. 1953) - pseudonim literacki belgijskiego pisarza Pierra Aspelaga. Napisał 25 powieści kryminalnych, które osiągnęły łączny nakład prawie 2 mln. egzemplarzy. Aspe jest najbardziej popularnym autorem kryminałów we Flandrii. Aktualnie nakład startowy każdej z jego nowych książek wynosi 70 000 egz. Aspe był trzykrotnie nominowany do nagrody im Herculesa Poirot, którą zdobył w 2001 roku za powieść Zoenoffer. Belgijska telewizja zakupiła prawa do 10 tytułów serii, a wyprodukowany serial wyemitowała we Flandrii, Holandii i Niemczech. We Francji książki Petera Aspe wydaje prestiżowe wydawnictwo Albin Michel, a nakład startowy każdego tytułu tego autora wynosi tam 50 000 egz. Duże sukcesy odnosi także we Włoszech, gdzie krótko po wydaniu trafił na listy bestsellerów. Powieści Aspe zostały także wydane w Holandii, Niemczech, Brazylii, Portugalii, Czechach, RPA, Hiszpanii.

Bartłomiej Basiura (ur. 1991) - pochodzący ze Śląska pisarz młodego pokolenia, absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autor powieści kryminalnych: "Zamknięta prawda", "Hipnoza", "Uczeń Carpzova", "Waga". W czerwcu 2016 ukaże się powieść pt. "Reset" - druga część cyklu zapoczątkowanego przez "Wagę".
Niekonwencjonalnie tworzy fabułę, wprowadzając elementy romansu oraz political fiction z perspektywy kilku głównych postaci. Prywatnie pasjonat podróży, fotografii oraz islandzkich brzmień muzyki.


Wojciech Bauer (ur. 1954 w Ełku) - polski pisarz. Od 1973 roku mieszka w Gliwicach. Ukończył Politechnikę Śląską i MBA w dziedzinie zarządzania. Bankowiec, ekspert od badania rynku stali. Debiutował w 1991 roku powieścią fantasy Wieża Życia (Krajowa Agencja Wydawnicza), po czym zamilkł na 14 lat. W roku 2005 powrócił powieścią Ayantiall (Wydawnictwo GAM), tworzącą wraz z Wieżą Życia dylogię Dzieje Loinu. W 2007 ukazała się powieść Zapach trzciny (Wydawnictwo Literackie Semper) inspirowana biografią autora. W kwietniu 2013 ukazały się dwie kolejne powieści Wojciecha Bauera: Spowiednik rzeczy i Wszystkie nieba. W marcu 2016 trafił do księgarń jego thriller pt. "Pora chudych myszy".

Julia Bernard (ur. 1972) - z wyglądu niepodobna dokładnie do nikogo, z wykształceniem niepotrzebnym jej do niczego. Lubi, szanuje i karmi się szeroko rozumianą popkulturą, z radością konstatując, że wszystko, co już było, można zawsze opowiedzieć w nowy sposób. Prywatnie - zwolenniczka hedonizmu kontrolowanego, eskapizmu stosowanego, narciarstwa całorocznego oraz kawy w każdej ilości. W 2014 roku wydała pierwszą część cyklu "Czarownice z Wolfensteinu" - "Pierścień i sito", a wiosną 2015 roku - drugą cześć - "Wstęga i kamień". Na jesień 2015 jest planowane wydanie trzeciego tomu cyklu.

Anna Bichalska - urodzona w 1983 roku na skraju Podlasia, w miasteczku mlekiem płynącym, gdzie czerwony wilk (bez Czerwonego Kapturka) przemyka wśród drzew. Obecnie mieszka w Ełku. Lubi (prawie) wszystko, co czworonożne i kudłate, gitarowe brzmienia oraz klasykę baśni i grozy. Dotychczas publikowała opowiadania w "Esensji" i "Fahrenheicie" oraz miniatury na portalu Szortal.com i w dwóch antologiach krótkich form literackich. Zadebiutowała powieścią fantasy pt. "Czarci Most".

Max Bilski - urodził się w Bielsku-Białej, gdzie nadal mieszka. Od wielu lat związany jest z dziennikarstwem. Jako reporter był współpracownikiem tytułów lokalnych i krajowych. Obecnie, od ponad roku, w mediach publikuje już tylko sporadycznie, poświęcając się pisaniu kryminałów. Zadebiutował w 2015 roku cyklem Podróże ze Śmiercią, w którym ukazały się trzy powieści: "Hotel w Lizbonie", "List z Watykanu" oraz "Dubrownik, czyli zgon do poduszki". Wiosną 2016 r. ukażą się kolejne dwie części cyklu: "Wielka draka w Londynie" i "Podarunek z Teksasu". Zimą 2016 r. ukazał się thriller Max Bilskiego pt. "Zła krew".

Katarzyna Bonda - zadebiutowała w 2007 roku powieścią kryminalną "Sprawa Niny Frank", nominowaną do Nagrody Wielkiego Kalibru. Jest to pierwsza część cyklu przygód Huberta Meyera, detektywa i pierwszego książkowego profilera w polskiej literaturze kryminalnej. Drugie, zmienione wydanie tej powieści ukazało się pod tytułem "Dziewiąta runa".
W 2008 roku wydała "Polskie morderczynie" oraz "Zbrodnię niedoskonałą" napisaną wspólnie z komisarzem Bogdanem Lachem. W 2010 roku wydała kolejną powieść kryminalną o policyjnym profilerze - "Tylko martwi nie kłamią", a w 2012 r. - "Florystkę".
Z wykształcenia jest dziennikarką - pracowała m.in. w "Super Expressie", "Newsweeku", "Wprost", a obecnie pisze również scenariusze filmowe. Wraz z grupą pisarzy prowadzi szkołę kreatywnego pisania i agencję usług pisarskich - MASZYNA DO PISANIA.


Massimo Carlotto - popularny pisarz włoski, autor kilkunastu powieści kryminalnych.
Zanim rozpoczął karierę pisarską, był przez kilka lat uwikłany w sprawę kryminalną. W 1976 r. znalazł zwłoki pewnej studentki w jej mieszkaniu i wkrótce potem został oskarżony o jej zamordowanie. Rozpoczął się proces, w trakcie którego nie udało mu się dowieść swojej niewinności. Został wprawdzie uwolniony z braku dostatecznych dowodów, jednak sąd rewizyjny w Wenecji skazał go na 18 lat więzienia. Carlotto uciekł do Paryża, a następnie do Meksyku. Trzy lata później został aresztowany przez meksykańską policję i deportowany do Włoch, gdzie trafił do więzienia. W 1989 r. sąd apelacyjny zarządził wznowienie procesu. Powtórzył się scenariusz z poprzedniego procesu: najpierw został uznany za niewinnego, ale sąd rewizyjny utrzymał w mocy wyrok 18 lat więzienia. Naciski opinii publicznej były tak duże, że w 1993 roku wyrok został zawieszony, a następnie prezydent republiki udzielił skazanemu aktu łaski. W sumie Carlotto 5 lat się ukrywał i 7 lat spędził w więzieniu.
Po uwolnieniu rozpoczął nowe życie. Napisał książkę "Uciekinier", nawiązującą do jego własnej biografii. Potem rozpoczął serię powieści o detektywie bez licencji - Marcu Burrati. W 2002 roku otrzymał nagrodę za Najlepszy Włoski Kryminał Roku. Obecnie mieszka na Sardynii. Napisał kilkanaście powieści, które sprzedają się w ogromnych nakładach. Większość z jego książek zostało przetłumaczonych na obce języki, a kilka z nich zostało sfilmowanych.


Robert Cichowlas - pisarz i redaktor; publikował w prasie, Internecie i w antologiach. W roku 2009 podjął współpracę z Jackiem M. Rostockim, w efekcie czego powstała antologia "Sępy" (Fabryka Słów, 2009), natomiast w 2010 roku zaczął pisać do spółki z Kazimierzem Kyrczem - ich ostatnie dzieła to powieści: "Koszmar na miarę" (Grasshopper, 2010) i "Efemeryda" (Oficynka, 2011). Wraz z Piotrem Pocztarkiem napisał obszerną biograficzno-beletrystyczną pozycję o Grahamie Mastertonie, zatytułowaną "Masterton. Opowiadania. Twarzą w twarz z pisarzem" (Albatros, 2011). W swoim dorobku ma także powieść "Szósta era" (Replika, 2011), zbiór opowiadań "Wylęgarnia" (Forma, 2013), "Pradawne zło" (trzy nowele, napisane z Łukaszem Radeckim) (Replika, 2014). W kwietniu 2015 r. ukazała się powieść grozy pt. "Miasteczko", napisana wspólnie z Robertem Cichowlasem. "Miasteczko" zdobyło nominację w plebiscycie Książka Roku 2015 serwisu Lubimy Czytać, a także nagrodę Złoty Kościej 2015 w kategorii Najlepszy Horror Roku 2015 w plebiscycie organizowanym przez portal Kostnica. Najnowsza powieść Roberta Cichowlasa to "Zombie.pl" (Zysk i s-ka, 2016) - napisana z Łukaszem Radeckim.

Pierwszy   Poprzedni      Następny   Ostatni  

Polecamy

  Stefan Darda Nowy dom na Wyrębach 2 Stefan Darda
Nowy dom na Wyrębach 2
  Bartłomiej Basiura Alert Bartłomiej Basiura
Alert
  Joanna Jax Zanim nadejdzie jutro. Tom 1. Podróż do krainy umarłych Joanna Jax
Zanim nadejdzie jutro. Tom 1. Podróż do krainy umarłych
  Łucja Wilewska Ważki na kostce lodu Łucja Wilewska
Ważki na kostce lodu
  Katarzyna Grabowska Las Potępionych Katarzyna Grabowska
Las Potępionych
  Anna Kapczyńska Zjeżona Anna Kapczyńska
Zjeżona
  Anna H. Niemczynow Bluszcz Anna H. Niemczynow
Bluszcz
  Joanna Jax Syn zakonnicy Joanna Jax
Syn zakonnicy
  Tomasz Mróz Dziecięce zabawy Tomasz Mróz
Dziecięce zabawy
  Danuta Uhl-Herkoperec, Przemysław Słowiński Charles Lindbergh. Samotny orzeł Danuta Uhl-Herkoperec, Przemysław Słowiński
Charles Lindbergh. Samotny orzeł
 

Wydawnictwa Videograf SA
w Google+
  na YouTube

InstagramCopyright by Wydawnictwa VIDEOGRAF S.A.